Aktualne
novice
Aktualne
novice
Človek je socialno bitje, saj potrebuje drugega človeka ob sebi. In narava nam je dala dva pola - moškega in žensko, ying in yang, ki se medsebojno prepletata in sestavljata celoto.
Seveda pa nas iskanje ravnovesja med žensko in moško energijo vodi tudi v partnerski odnos. In mnogi si od skoraj psihotične zaljubljenosti želimo ustvariti trden in ljubeč odnos.
A resnica ostaja...
Odnos ne bo dober samo zato ker živimo skupaj in smo bili nekoč zaljubljeni. V odnos moramo vlagati, ga negovati in obnavljati.
In del tega odnosa je tudi intimnost. Že res, da je za naravo najpomembnejše, da kot vrsta obstanemo, a za nas je intimen odnos mnogo več, kot samo “reprodukcija”. Obarvan je s čustvi, izkušnjami, željami.
In potem se pojavi menopavza, izguba hormonov, ki močno spremeni delovanje našega telesa in poseže tudi v intimen odnos. Pojavijo se boleči odnosi, pogostejša vnetja in spremenjen, oslabljen libido…
Če smo med vsem tem pozabili na partnerski odnos, potem sprejmemo te spremembe kot odrešujoče staranje.
Če pa nam je uspelo obdržati dober medsebojni odnos, v tem primeru ni izginila niti želja po bližini in intimnosti.
In intimen odnos je lahko dober tudi še pozno v starosti...
...ter kako se jih lahko danes odpravi s pomočjo novih metod iz ginekologije.
Preden pa nadaljujemo, bi se vam želela predstaviti...
Moje ime je Ksenija Šelih Martinec in sem doktorica medicine ter specialistka ginekologije in porodništva že od leta 1992. Že skoraj 30 let delujem na tem področju in če pomislim sem v tem času skušala pomagati več kot 130.000-im ženskam.
Skupaj z vami sem spoznavala žensko dušo in telo. Skupaj z vami sem razvijala Kalliste medicinski center, ki slavi že 15- letnico. Iskala sem odgovore na vaše težave in pri tem sem razvijala tudi sebe.
Ob poslušanju vaših težav in iskanju dobrih rešitev zanje sem vstopila v svet regenerativne in funkcionalne ginekologije - dela, ki vsebuje metode in postopke, s katerimi spodbudimo telo k obnovi ter skušamo vrniti normalno delovanje telesa.
Spletla sem mrežo kolegov iz celega sveta, s katerimi si nenehno delimo izkušnje in razvijamo te nove postopke.
In danes bom Z VAMI delila ta nova znanja in vam skušala predstaviti rešitve za 5 najpogostejših ženskih težav, ki imajo velik vpliv na kvaliteto življenja...
#1 Težava: Nehotno uhajanje urina...
Urinska inkontinenca res ni življenjsko ogrožujoča, a ženskam povzroča nemalo skrbi.
To je najpogostejša težava pri ženskah - mnogo pogostejša kot je visok krvni pritisk, sladkorna bolezen, depresija, …
Ko prvič nehotno uide kapljica urina, morda med smehom ali med plesom, se pojavi neprijetno presenečenje. Ko začne urin uhajati bolj pogosto, pa to poseže v naš način življenja...
Pogosto nas dela nesigurne in hkrati še povsem spremeni naše življenje...
Nič več športa, plesa, druženja....
Misel, da se bo pojavil neprijeten vonj, da se bo videla mokrota, nenehno iskanje stranišč, postane naš vsakdan. In seveda izogibanje intimnosti, saj urin pogosto uide tudi med intimnim odnosom.
Ampak naj vas ne skrbi...
Danes imamo na voljo nove, uspešne metode zdravljenja obeh najpogostejših oblik uhajanja urina, stresne urinske inkontinence ter prekomerno aktivnega sečnega mehurja z urgentno urinsko inkontinenco.
In nekaj več o tem vam vsekakor zaupam v nadaljevanju. Še prej pa poglejva, katera je naslednja težava, ki jo rada zagode ženskam...
#2 Težava: Pekoče, boleče srbenje - Lichen Sclerosus...
Zelo pogosta in neprijetna težava, ki pa je pogosto neprepoznana.
Statistika govori, da od prvega znaka bolezni do postavitve diagnoze mine kar 10-15 let.
Odraža se z zelo neprijetnim, trdovratnim srbenjem, ki zaradi praskanja vodi v številne neprijetne trenutke.
Prepoznamo jo lahko tako, da opazimo spremembo v barvi kože, saj ta postane belkasta.
Najhuje pa je, da je klasična terapija z mazanjem s kortikosteroidnimi mazili pogosto povsem neučinkovita.
Na srečo nove metode veliko bolj učinkovito zmanjšujejo težave.
Bolezni sicer res ne pozdravimo, odpravljamo pa njene simptome in olajšamo trpljenje.
Obstaja pa še ena zagata, ki povzroča težave tako ženskam, kot moškim...
#3 Težava: Genitalne bradavice - kondilomi…
Ja, res neprijetna težava…
Gre za spolno prenosljivo obolenje, ki ga povzročajo nizkorizični humani papiloma virusi - HPV.
Gre za pojav nebolečih izrastkov kožne barve, od povsem majhnih do res velikih sprememb.
Drobne spremembe se pogosto ne prepoznajo, ob večjih pa ljudje pogosto oklevajo in ne poiščejo pomoči, ker se počutijo neprijetno...
V tem primeru vam svetujem, da spremembe odstranite in tako zmanjšate prenos na partnerja.
Do danes je poznanih že več kot 150 podtipov tega virusa.
V grobem pa jih delimo na dve večji skupini: visoko in nizko rizični.
Visoko rizične povezujemo tudi z nastankom raka materničnega vratu, skupino nizko rizičnih pa z nastankom genitalnih bradavic.
TODA...
Nikakor ne povezujte te okužbe z nezvestobo partnerja, saj je lahko od prve okužbe do pojava sprememb minilo več let.
Pa nadaljujmo...
#4 Težava: Motnje v intimnih odnosih...
Najpogosteje se pojavijo motnje vzburjenja, pomanjkanje poželenja, motnje v doživljanju vrhunca ter boleči odnosi.
Vzrokov je veliko - porodi in nosečnosti, proces staranja in hormonsko neravnovesje spremenijo tkiva in porušijo usklajeno delovanje organov v mali medenici. Zato se pojavijo različne motnje.
Poškodovano vezivo vodi v ohlapnost in slabo podporo organov, vodi tudi v slabše občutenje med romantičnim odnosom. Poškodbe žil vodijo v slabšo prekrvavitev in slabšo oskrbo tkiv s kisikom in hranili.
Poškodbe živcev pomenijo slabše občutenje in slabše delovanje mišic.
Večina žensk teh težav ne zaupa nikomur, tudi svojemu zdravniku ne.
Čeprav je intimen odnos del našega življenja od pubertete pa vse do smrti, se iskrenemu pogovoru o težavah “med rjuhami” najraje izognemo.
OPOMBA: Oprostite, pravilnih izrazov žal zaradi striknosti Facebook in Google pravil ne smem uporabljati.
To pa nas pripelje do zadnje najpogostejše intimne težave...
#5 Težava: Suhost sluznice…
Hormonsko ravnovesje omogoča normalno delovanje naših organov. Največji hormonski pretresi se zgodijo v času nosečnosti, po porodu in v obdobju po menopavzi.
Čas nosečnosti je čas, ko je v ženskem telesu veliko hormonov zato se njena koža blešči, lasje so bujni in v njenem telesu vse živi.
Popolnoma drugačna pa so obdobja, ki so povezana s premalo estrogena, kot je to v času po porodu in seveda ob izgubi menstruacije, po menopavzi.
Zaradi premalo estrogena se poslabša prekrvavitev tkiv in pojavi se suha koža in suhe sluznice. Suhost “tam spodaj” spremeni normalno ravnovesje in pojavijo se pogostejša vnetja...
Ne moremo se več navlažiti, sluznica postane tanka in občutljiva kar vodi v zelo boleče intimne odnose.
In seveda se zaradi premalo estrogena izgublja tudi kolagen in s tem čvrstost tkiv in poveča se možnost težav z uhajanjem urina, težav v intimi...
Vse je prepleteno mar ne?
A to ne pomeni, da se je treba z vsemi zgornjimi težavami kar sprijazniti.
Kot sem že omenila je razvoj regenerativne in funkcionalne ginekologije razvil številne postopke in metode, s katerimi rešujemo takšne težave.
Regenerativna medicina je tisti del medicine, ki lastnemu telesu pomaga, da se obnovi. In to je morda pravi čudež.
Naše telo namreč že vsebuje celice in beljakovine, ki omogočajo obnovo ter obnavljajo njegovo funkcijo. Zdravniki smo zgolj tisti, ki telesu pomagamo, da aktivira te procese.
Verjamem, da imate v zvezi s temi inovativnimi metodami še vedno precej vprašanj, zato sem se nečesa domislila…
Če obstaja nekaj, česar sem se v zadnjih 30-ih letih dela v ginekologiji naučila je to, da ženske o svojih intimnih težavah še vedno težko spregovorijo...
Zaradi tega bi vam želela prvi korak olajšati in vas povabim na pogovor, kjer se bova v maksimalni diskretnosti pogovorili o intimnih težavah, ki vas morda pestijo.
In ne glede na to, ali se boste sprejeli morebitno rešitev ali ne, bom še vedno izredno vesela, da bom vsaj odgovorila na vsa vaša vprašanja.
Navsezadnje obstaja veliko tabujev in pozabljenih tem v zvezi z intimo, ki pa so izredno pomembne za kvalitetno življenje vsake ženske...
Povsem preprosto...
V kolikor si želite izkoristiti tole unikatno neobvezujočo priložnost in ugotoviti, kaj vas ovira na vaši poti do zdravega telesa, potem naredite naslednje...
Čez nekaj vrstic boste opazili velik roza gumb, ki vas s klikom nanj preusmeri na preprost vprašalnik, ki ga hitro izpolnite in pošljite.
V naslednjih 24 urah vas bo nato nekdo iz moje ekipe poklical in povsem sproščeno se boste lahko dogovorili za vaš termin posveta z mano.
Če imate občutek, da vaša zagata preprosto ne more več čakati, pa me brezskrbno lahko tudi pokličete (če ura ni ravno 3 zjutraj) na telefonsko številko 040 454 171 in imate že v naslednjih nekaj minutah rezerviran svoj termin.
PRIJAZNO OBVESTILO: V medicinskem centru Kalliste upoštevamo vsa priporočila NIJZ za preprečitev širjenja virusa COVID-19. Še vedno ostajamo odprti.
V kolikor pa bi se bolj prijetno počutili, če vas pokličemo mi, pa kliknite na spodnji gumb in čimprej oddajte svoje povpraševanje…
Komaj čakam, da se spoznamo!
dr. Ksenija Šelih Martinec, ustanoviteljica Kalliste medicinskega centra
P.S. Aja, še to…
Ker smo zasebna ordinacija, vam ni potrebno skrbeti o dolgih čakalnih vrstah.
Zato vzemite zdravje v svoje roke, ter naredite tisti prvi korak...